Ponownie na Midweście
Blog > Komentarze do wpisu
Brit mila

Dla czternastu mężczyzn wczoraj był bardzo ważny dzień. Zebrali się w Warszawie, aby przejść ceremonię brit mila, czyli rytualnego obrzezania.

Obrzezania dokonuje się normalnie 8 dnia po narodzinach niemowlęcia. Stanowi ono jednak również konieczny element procesu konwersji na judaizm, przynajmniej w judaizmie ortodoksyjnym. O ile wiem, judaizm reformowany oraz rekonstrukcjonizm z tego wymogu zrezygnowały, ale oba te ruchu zrezygnowały z halachy w ogóle.

Obowiązek obrzezania pochodzi wprost z Tory:

To jest Moje przymierze, którego będziecie strzegli, pomiędzy Mną i wami, i twoim potomstwem po tobie: każdy męski potomek u was będzie obrzezany. Obrzezajcie wasze napletki. Będzie to znakiem przymierza między Mną i wami. Ósmego dnia życia będzie obrzezany u was każdy męski potomek. Tak będzie przez wszystkie wasze pokolenia, zarówno ten, który się urodzi w domu, jak i nabyty za pieniądze, obcy, który nie jest z twojego potomstwa - ma być obrzezany... Moje przymierze będzie wiecznym przymierzem na waszym ciele. [Bereszit 17:10-13]

Brit mila jest znakiem Przymierza, cielesnym, fizycznym znakiem uczestnictwa w Przymierzu. Hebrajskie słowo "brit" ("bris" w wymowie aszkenazyjskiej) oznacza właśnie przymierze.

W rytualnym obrzezaniu nie chodzi wyłącznie o usunięcie napletka. To nie jest zabieg przede wszystkim chirurgiczny, ale religijny właśnie. Z tego też względu jeśli niemowlę zostało obrzezane z medycznych powodów przed ósmym dniem życia oraz jeśli konwersję przechodzi mężczyzna już obrzezany, przeprowadza się specjalną ceremonię - hatafat dam brit, "przelanie krwi przymierza". Hatafat dam brit polega na tym, że poprzez delikatnie nakłucie skóry koło żołędzi uzyskuje się kroplę krwi.

Zasadniczo tradycja obowiązek obrzezania syna nakłada na ojca. Jednak mało który ojciec ma do tego odpowiednie medyczne kwalifikacje, toteż zabieg przeprowadza specjalnie do tego przygotowany człowiek zwany mohelem. Mohel musi być nie tylko religijnym Żydem, ale naturalnie również osobą przeszkoloną pod względem medycznym.

Bris może mieć miejsce w domu, w synagodze lub w szpitalu. Miejsce nie jest tak istotne, jak to, żeby spełnione zostały wszystkie wymogi halachiczne.

Poza mohelem i rzecz jasna głównym bohaterem uroczystości obecny musi być także sandak. To mężczyzna, który trzyma dziecko na kolanach podczas zabiegu. Kabalistyczna tradycja wiąże duszę dziecka z duszą sandaka czyniąc z tego ostatniego mentora dla dziecka. Bycie sandakiem to wielki honor. Pamiętam, jak ogromnie dumny był jeden z członków mojego minjanu, gdy został przez swojego zięcia poproszony o spełnienie tej funkcji. Sandak, podobnie jak mohel, powinien być osobą o nieposzlakowanej opinii. Powienien mieć także mocne nerwy: dość często zdarza się, że sandakowie mdleją podczas zabiegu... Jeśli istnieje obawa co do tego, że coś takiego może się stać, sandak nie trzyma dziecka na kolanach, stosuje się tu pewien mały "wybieg", aby zapewnić dziecku bezpieczeństwo.

Mamy więc noworodka, mamy sandaka i mamy mohela. Potrzebujemy jeszcze kwatera i kwaterim - te osoby uroczyście wnoszą dziecko do pomieszczenia, w którym dokona się bris.

Najlepiej, by w uroczystości uczestniczył pełny minjan, czyli zgromadzenie dziesięciu mężczyzn (lub mężczyzn i kobiet jeśli chodzi o synagogę konserwatywną). Minjanu zwykle wcale nie trzeba zapraszać. Uczestnictwo w brisie jest wielką micwą i każdy, kto o nim wie, wie zarazem, że jest zaproszony. Zwykle wielu członków danej społeczności chce być świadkami brisu. To ogromnie radosna uroczystość dla wszystkich zebranych, z wyjątkiem głównego bohatera...

Czy obrzezanie jest bolesne? Trochę głupio mi o tym mówić - każdy facet skomentuje: "taa... kobiecie łatwo mówić...". Jednak lekarze twierdzą, że samo usunięcie napletka nie jest bardzo bolesne. Podobnie proces zaleczenia, jeśli obrzezaniu poddane jest dziecko. Znacznie gorzej jest, gdy bris przechodzi dorosły mężczyzna. Obrzezanych wczoraj mężczyzn czekają dwa, trzy tygodnie bolesnego oczekiwania na to, aż rana się zagoi i przestanie dawać znać o sobie.

O brisie można pisać i mówić długo. To jedna z najważniejszych uroczystości w życiu Żyda, choć odbywa się zbyt wcześnie, by mógł ją pamiętać w dorosłym życiu. Dla konwertyty oznacza jeden z ostatnich kroków prowadzących do zakończenia procesu - jeszcze trochę i osiągnie swój cel, stanie się pełnoprawnym uczestnikiem Przymierza i wedle halachy - Żydem.

Nie muszę być mężczyzną, żeby móc sobie łatwo wyobrazić, że sama wizja obrzezania może przyprawić o dreszcze i przegonić z głowy myśl o konwersji. Są jednak mężczyźni, których to nie zniechęca, bo bycie Żydem jest dla nich jedną z najważniejszych rzeczy w życiu. Tym, którzy wczoraj przeszli brit - wielkie mazal tow!

czwartek, 22 marca 2007, kakofonia

Polecane wpisy

  • Po dwóch latach

    W ostatni szabat przypadła druga rocznica mojej konwersji na judaizm. Sporo o tym myślałam zarówno w piątek, jak i w sobotę. W niedzielę spadły mi na głowę najr

  • Dziś post

    Dziś post. 17. miesiąca tamuz ustanowiono post w związku z rozmaitymi wydarzeniami, które spotkały naród żydowski tego właśnie dnia.Wedle tradycji 17 tamuz Mosz

  • Jorcajt

    Pierwsza rocznica śmierci wyznacza w judaizmie koniec okresu żałoby. Ale ta żałoba nigdy się nie skończy, myślałam, patrząc przez łzy na jorcajtową lampkę.Zapal

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
aniabuzuk
2007/03/22 23:21:33
Znajomy kilka lat temu przeszedl na judaizm (zona jest Zydowka) i musial poddac sie hatafat dam brit. Nie wiem za duzo o szczegolach, ale z tego, co mi maz powiedzial, nie bylo to przyjemne. Mielismy zaproszenie na bris ich syna, ale nie udalo sie nam pojechac. Glowny uczestnik podobno darl sie w nieboglosy, plakali rodzice, dziadkowie - to musialo byc wielkie przezycie i Twoj opis to potwierdza.
-
hjuston
2007/03/23 12:42:29
tez slyszalam, ze nie jest to zbyt przyjemne u doroslego faceta
-
Gość: Klu, *.rodlo.sdi.tpnet.pl
2007/03/23 21:34:17
Jak dla mnie wstydliwa resztówka prehistoryczna a barbarzyńska wielce. Ale wszak ów obrządek na dorosłych daje pole do porównania ich wyposażenia... zapewne już po tym długo i daleko plotka sobie wędruje...
;-)