Ponownie na Midweście
Blog > Komentarze do wpisu
Gej i zające

Homoseksualizm jest obrzydliwy, ohydny, fuj, fuj. Często można usłyszeć taką opinię. Jeśli osoba ją głosząca na dodatek obeznana jest z grubsza przynajmniej z tekstem biblijnym i swoją niechęć do homoseksualizmu lubi uzasadniać wolą bożą, to dostarczy nam jeszcze stosownego cytatu. Zwykle tego:

Nie leż z mężczyzną jak z kobietą: to jest ohydą.

ואת זכר לא תשכב משכבי אשה תועבה היא

Lev 18:22

Jasno powiedziane, prawda? Ohyda i koniec. W polskich przekładach tekstu jest zwykle "ohyda" lub "obrzydliwość". W angielskich najczęściej pojawia się "abhorrence" i "abomination". Hebrajski tekst tymczasem posługuje się tutaj słowem "toewa" [תועבה], które w tekście Biblii hebrajskiej występuje 116 razy. Te 116 przypadków wcale nie odnosi się wyłącznie do homoseksualizmu.

Co zatem w Torze opisane jest jako toewa?

Przede wszystkim idolatria. Bożek i idolatria właśnie to podstawowe znaczenie toewa.

Na przykład:

Posągi bóstw ich popalisz ogniem; nie pożądaj srebra i złota na nich, by je zabierać sobie: abyś się nie usidlił w niem; ponieważ ohydą [כי תועבה] to dla Pana, Boga twojego.

Deut 7:25

Albo Ex 8:26: tutaj jako toewa opisane są bożki egipskie. Albo Deut 13:14-15: znowu idolatria.

Toewa są także czary i zabiegi magiczne:

Nie znajdzie się u ciebie - ani przeprowadzający syna swego lub córkę swoją przez ogień, ani wróżbita, ani wieszczbiarz, ani guślarz, ani czarodziej, ani zażegnywacz, ani wyzywający duchów, ani znachor, ani badający umarłych. Gdyż obrzydliwością są dla Wiekuistego...

Deut 23:10-12

Jakkolwiek można się było spotkać z potępieniami Harry'ego Pottera jako opowieści o magii i gusłach, która namieszać może w głowie młodzieży, to jakoś jednak nie przypominam sobie, by fani Harry'ego byli potępiani z równym zapałem co rzekomo obrzydliwi geje. Wydaje się, że na miejscu byłby także zakaz publicznego zajmowania się przepowiadaniem przyszłości...

Toewa to także: seks z kobietą podczas menstruacji (Lev 18:22); wszystkie pokarmy niekoszerne (Deut 14:3-21); stosowanie oszukanych miar i wag (Deut 25:13-16) oraz, na przykład, mąż, który ponownie bierze ślub z kobietą, z którą się rozwiódł (Deut 24:4).

Szkoda, że oszukiwanie przy ważeniu i mierzeniu produktów nie spotyka się z okrzykami: "obrzydliwość!"

Można byłoby argumentować, że Tora nazywa toewa coś, co samo w sobie jest obrzydliwe czy moralnie ohydne. Można by było, gdyby nie to, że toewa jest np. zając, jako niekoszerny. Czy zające są jakoś same w sobie ohydne? Nie powiedziałabym. To raczej bardzo przyjemne i sympatyczne stworzenia. Nazwane są toewa, ponieważ są niekoszerne, a nie dlatego, że są obrzydliwe.

Co do tego czy Tora zakazuje homoseksualizmu są spory biorące się między innymi z niejasności Lev 18:22. Jako toewa jest tam nazwane "leżenie z kobietą" [משכבי אשה], ale co dokładnie znaczy to określenie? Wcale nie tak łatwo powiedzieć. Tradycja rabiniczna zasadniczo zgodna jest co do tego, że toewa jest analna penetracja mężczyzny przez mężczyznę.

Tora nie daje nam jednak powodów do tego, by sądzić, że homoseksualny stosunek analny jest bardziej "obrzydliwy" niż puszysty i miły zajączek.

Szabat szalom.

piątek, 06 lipca 2007, kakofonia

Polecane wpisy

  • Po dwóch latach

    W ostatni szabat przypadła druga rocznica mojej konwersji na judaizm. Sporo o tym myślałam zarówno w piątek, jak i w sobotę. W niedzielę spadły mi na głowę najr

  • Dziś post

    Dziś post. 17. miesiąca tamuz ustanowiono post w związku z rozmaitymi wydarzeniami, które spotkały naród żydowski tego właśnie dnia.Wedle tradycji 17 tamuz Mosz

  • Jorcajt

    Pierwsza rocznica śmierci wyznacza w judaizmie koniec okresu żałoby. Ale ta żałoba nigdy się nie skończy, myślałam, patrząc przez łzy na jorcajtową lampkę.Zapal

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
Gość: Klu, *.rodlo.sdi.tpnet.pl
2007/07/06 18:30:20
Odsłoniłaś groteskę w Torze - zapewne jedną z licznych wielu. Czy Ty Kakafonio aby nie prowokujesz?
:-)
-
kakofonia
2007/07/06 19:11:05
Nie nazwałabym tego groteską w Torze - raczej groteską w myśleniu niektórych, którzy uwielbiają się podeprzeć "wolą bożą", ale marnie znają źródło, na które się powołują.

Fakt jest faktem - wedle Tory seks homoseksualny jest "obrzydliwością" tylko dlatego, że jest zakazany. Tak samo jak łamanie szabatu czy łamanie praw kaszrutu. Nie jest "obrzydliwością" po prostu. Nie ma zatem - wedle Tory - powodu, by gejów potępiać bardziej niż tych, którzy jedzą zające.

Czy prowokuję? Nie sądzę. Może nieintencjonalnie. Po prostu dzielę się swoimi przymyśleniami, problemami, z którymi sama się zmagam.
-
Gość: Klu, *.rodlo.sdi.tpnet.pl
2007/07/07 14:26:33
A czy Tora stopniuje obrzydliwowści? Czy wrzuca do wspólnego worka? Wszak wg Starego Testamentu kara ukamieniowania czeka zarówno bałwochwalcę, wiarołomcę, sodomitę jak i zbieracza drew w szabat... Czy to znaczy, że wszystkie owe przestępstwa są jednakowo dziś groźne i potępiane?
Śmieszy mnie sposób intepretowania Tory, a szczególnie szukanie przeróżnych ersatzów - metod obejścia zakazów. Skoro mąż nie moze sypiać z mężem jak z kobietą, tzn. że zakazany jest anal, zatem chyba pomiędzy chłopami oral jest dozwolny (to mój, nieco prowokacyjny wniosek)... Relacje homo są tak samo potępiane jak zjadanie mięsa zajęczego... czyli nie ma powodu potępiania homoseksualisty bardziej niż konsumenta pasztetu z zająca. Ergo homoseksualizm jest cacy.
Zabawne jest poważne roztrząsanie w odniesieniu do "dziś" tego udokumentowania niegdysiejszych historycznych prób Żydów poradzenia sobie z sytuacjami im wadzącymi. Toż to tylko swiadectwo jak to praszczurowie sobie racjonalizowali zjawiska i im zapobiegali. To ma wyłacznie znaczenie historyczne.. podobnie jak setki innych religinych zakazów zakonserwowanych w religii. W tamtch czasach wśród nomadów i ludów osiadłych relacje homo były po prostu realizowane, bez dzisiejszego kontekstu ... warto zerknąć do mitu o Locie i jego familii jak to gdy gościł w Sodomie kolejka amatorów na tyłek Lota i tyłki jego familii ustawiła się pod domem gościnnego gospodarza.. taka była ówczesna norma. Jednakze wedle wygody i upodobań wybiórcze traktowanie dziś zakazów tory śmieszy...
-
kakofonia
2007/07/07 14:44:01
Nie, homoseksualizm jest tak samo zakazany jak jedzenie zająca i zbieranie drewna w szabat. Innymi słowy: ze ściśle religijnego i tradycyjnego punktu widzenia wszystkie zakazy Tory są równoważne i ich łamanie powinno być równie potępiane. Nie ma tu stopniowania "obrzydliwości". Właśnie o to mi chodzi: jeśli ktoś powołuje się na Biblię, żeby argumentować za ohydą homoseksualizmu, to powinien konsekwentnie uważać za ohydne inne rzeczy wymienione przez Torę.

Nie jest jasne, czy chodzi wyłącznie o seks analny. "Leżenie z kobietą" rzeczywiście sugeruje penetrację, ale niekoniecznie wyłącznie analną. Majmonides zakazywał także innych form homoseksualnego seksu z pieszczotami włącznie. Są różne interpretacje.

Czy ma znaczenie wyłącznie historyczne? Dla Ciebie tak. Dla religijnego Żyda - z pewnością nie. Traktowanie Tory i Talmudu jako wyłącznie historycznego tekstu to już nie judaizm.

-
Gość: Klu, *.rodlo.sdi.tpnet.pl
2007/07/08 16:29:28
Sielu Żydów widzi w tych obydwu pomnikach przeszłosci nade wszystko źródła historyczne. Wszak spośród Żydów wywodzą się myśliciele ateistyczni.
Jeśli Tora nie hierarchizuje "obrzydliwości", to czy można z tego wyciągnac wniosek o jednakowym stopniu potępienia moralnego poszczególnych zachowań? Czasem ustawia się celowo nisko by przyciąć zarówno tylko nieco wybujała trawę jak i olbrzymie chwasty. Pismo tworzono przez tysiaclecia - takze wówczas, gdy nie było czasu, ni wrażliwosci na subtelności. Traktowano problemy "z grubsza". Czy z efektów takiego podejścia można wyciagać dot stopniowania obrzydliwosci lub ich relatywnej porównywalności? Przypomnę, ze Sodomę i Jej obywateli dobry Haszem obrócił ogniem w nicość... m. innymi za sodomię.
-
marzenka40
2007/07/09 16:53:53
Nie zrozumiem chyba nigdy, dlaczego nazwano uczucie łączące dwoje ludzi tej samej płci "homoseksualizmem", jak gdyby wyłącznie o seks tu chodziło, o "obrzydliwą sodomię", seks analny itp. Coś, co wymyka się tzw. normom społecznym, ogólnie przyjętemu porządkowi, co po prostu jest inne - zawsze będzie potępiane lub co najmniej traktowane z dystansem i nieufnością. Niestety rzecz, która dotyczy jednej z najintymniejszych sfer życia człowieka - uczuć, stanowi przedmiot powszechnego moralizatorstwa, wynurzeń wszelkiego rodzaju pseudoautorytetów i innych oszołomów, którzy wiedzą co jest wyłącznie dobre, a co złe. Nie traktujmy miłości pomiędzy osobami tej samej płci jako manifestacji ich odmiennej seksualności. Miłość jest miłością i w każdym jej przejawie jest czymś najczystszym i najświętszym. A mieszany do wszystkiego Bóg dobrze o tym wie.
-
evek
2007/07/09 17:03:27
a to ciekawe... juz kilka razy czytajac rozne teksty spotkalam sie z opinia, ze z tym tlumaczeniem to sa problemy... najlepiej chyba by bylo czytac oryginal i samemu sobie "tlumaczyc"...no, ale to juz wyzsza szkola jazdy!
no i zazdroszcze znajomosci hebrajskiego. zawsze sie chcialam nauczyc... moze sie jeszcze kiedys uda?!
pozdrawiam!
-
2007/07/10 03:47:16
widzialas moze ten film: www.imdb.com/title/tt0278102/
pomyslalam, ze moze cie zainteresowac...
-
kakofonia
2007/07/10 07:38:13
Bigapple: tak, znam :) Bardzo dobry film. Polecam każdemu.
-
ala_k_b
2007/07/10 20:52:35
No coż, o "ohydzie" czy "obrzydliwości" decyduje norma kulturowa. To w końcu atrybut, rzeczownik odprzymiotnikowy. Sacrum potrzebuje profanum i tej dialektyki się nie przejdzie.

Ciekawy wpis.

Ciepło,
-
haereticus
2009/03/30 17:14:06
Każdy grzech jest obrzydliwością. A homoseksualizm jest zboczeniem i grzechem, jest czymś wbrew naturze. tak to określa Słowo Boże i nic z tego nie zmieni twoje "zaklinanie rzeczywistości"! Żaden homoseksualista nie będzie zbawiony, jeśli się nie nawróci. A nawrócenie MUSI oznaczać ZERWANIE Z HOMOSEKSUALIZMEM!
-
2009/04/07 17:30:06
Bezpłodność również jest wbrew naturze. Ludzie z zespołem Downa też. Obojnacy również. A podobno przecież to bóg wszystkich stworzył. To jak to w końcu jest? Kto stworzył homoseksualistów?
-
Gość: zbynior_75@tlen.pl, *.dynamic.chello.pl
2013/07/24 03:52:54
Hmmm...
Nie wiem czy zauważyłaś, ale ohyda (grzech śmiertelny) ów homoseksualizm, jest też jasno i wyrażnie potępiony w NT...
Stawianie pokazmów z stworzeń tzw (nieczystych) to nie to samo..
Za zjedzenie owego nie idzie się na wieczne potępienie...
Pozdrawiam