Ponownie na Midweście
Blog > Komentarze do wpisu
Zaraz Tu biSzwat

Właśnie się zorientowałam, że w przyszłym tygodniu wypada święto - 15 dzień miesiąca szwat czyli Nowy Rok Drzew.

Podobno w Izraelu o tej porze pojawiają się najwcześniejsze oznaki nadchodzącej wiosny. W takich okolicznościach zapewne można w jakiś sposób odczuć to świeto. Rosz Haszana Leilanot, nowy rok drzew, powolne budzenie się z zimowego snu, początek nowego cyklu owocowania.

Za oknem mam jednak śnieg w połączeniu z pluchą. W prognozie zaś zapowiedzi mrozów na przyszły tydzień.

Jednym ze zwyczajów Tu biSzwat jest sadzenie drzew. W okolicy niczego mi się zasadzić nie uda, a i sama idea sadzenia jakiejkolwiek rośliny w środku zimy wydaje mi się mocno chybiona, oględnie rzecz ujmując.

Tu biSzwat stanowczo powinno być na wiosnę.

piątek, 18 stycznia 2008, kakofonia

Polecane wpisy

  • Po dwóch latach

    W ostatni szabat przypadła druga rocznica mojej konwersji na judaizm. Sporo o tym myślałam zarówno w piątek, jak i w sobotę. W niedzielę spadły mi na głowę najr

  • Dziś post

    Dziś post. 17. miesiąca tamuz ustanowiono post w związku z rozmaitymi wydarzeniami, które spotkały naród żydowski tego właśnie dnia.Wedle tradycji 17 tamuz Mosz

  • Jorcajt

    Pierwsza rocznica śmierci wyznacza w judaizmie koniec okresu żałoby. Ale ta żałoba nigdy się nie skończy, myślałam, patrząc przez łzy na jorcajtową lampkę.Zapal

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
Gość: sceptnick, 217.97.158.*
2008/01/18 08:16:10
Drzewa sadzi się w okresie spoczynku. Jeśli zimy bywają łagodne i gleba nie przemarza w strefie korzeniowej nowoposadzonego drzewa sadzenie jest ok. W przypadku występowania mrozów trzeba usypać spory kopczyk ziemi i też będzie ok. Podejrzewam, że w rejonie, w którym ten zwyczaj się narodził "zima" to pojęcie dośc abstrakcyjne, natomiast nie jest tam wówczas tak sucho, jak latem. Tam więc drzewo ma spore szanse na przyjęcie się właśnie o tej porze roku.

Jeśli tak spojrzec na częśc tradycji żydowskich, wówczas nie dziwi ich niezrozumienie w obszarach, w które przeniesiono wprost i bez uwzględnienia zmiany warunków tradycje bliskowschodnie.
-
Gość: offca, *.bltmmd.east.verizon.net
2008/01/18 13:49:03
mwahahaha tia... w Izraelu faktycznie około tej daty (zależnie od roku, czasem dość wcześnie tu biszwat wypada) można zobaczyć pierwsze pączki, szczególnie na drzewach migdałowych. Ale i tak wciąż raczej zimno i deszczowo.


zjedz jakieś owoce/orzechy :) to nie święto bądź co bądź. ot, dzień do zaznaczenia.
poczytaj o bal taszchit jak chcesz :P to dość popularny sposób świętowania... u mnie w szkole ma być coś specjalnego, chyba z sadzeniem drzew (certyfikat za zasadzenie drzewka w Izraelu).
-
Gość: ola, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2008/01/18 15:06:21
a ja pamietam,ze w 2005 na tu biszwat bylo bardzo, bardzo cieplo! bylam na pikniku i niektorzy pokusili sie o krotki rekaw :) jest szansa!
-
Gość: Klu, *.gprs.plus.pl
2008/01/18 17:06:24
Zdecydowanie judaizm jest skrojony na niewielką przestrzeń wyznaczoną północnym wybrzeżem morza śródziemnego - w innych miejscach jest anachroniczny. ;-)
-
2008/01/19 23:18:47
A może tak jak z tą historią zapalenia menory z niewystarczającym zapasem oliwy , związaną ze świętem Chanuki - powinnaś uwierzyć w cud i pomimo wszystko zasadzić drzewko ...ale tak bardziej serio, czytając te komentarze do Twojego tekstu o samotnym szabasie to jakiś mały cud jednak zdarzył sie na Twoim blogu .
-
Gość: , *.gprs.plus.pl
2008/02/04 21:52:38
Podczas roku Szabatowego - a 5768 właśnie takim jest - nie sadzi się drzew na Tu BiSzwat.
-
kakofonia
2008/02/05 00:32:35
Ale chyba tylko w Erec?