Ponownie na Midweście
Blog > Komentarze do wpisu
Jael Naim

Słyszałam tę piosenkę w radiu wielokrotnie, ale nie miałam pojęcia, kto ją śpiewa. Teraz już wiem - to Jael Naim. Jael urodziła się w Paryżu, większość życia mieszkała w Ramat Hacharon, niewielkim mieście nieopodal Tel Awiwu. Jej rodzice przyjechali do Francji z Tunezji, a z Francji do Izraela kiedy Jael miała 4 lata.

W domu były organy, które nie dawały jej spokoju, a ona nie dawała spokoju im. W rezultacie znalazła się w muzycznym konserwatorium, gdzie przez dziesięc lat uczyła się grać na fortepianie. Była pod wielkim wrażeniem filmu "Amadeusz", koniecznie chciała komponować wielkie symfonie. Jej ojciec w domu puszczał Beatelsów i Jael porzuciła swoje ambicje w zakresie muzyki klasycznej i zaczęła komponować innego rodzaju utwory. Potem usłyszała Arethę Franklin i stwierdziła, że głos to też ważna rzecz. Szczęśliwie okazało się, że sama też może śpiewać.

W Izraelu zaczęła poznawać lokalną scenę muzyczną i muzyków. I tak to się zaczęło...

Dziś piosenka "New Soul" przebiła się do pierwszej dziesiątki amerykańskich list przebojów. Billboard nazwał ją "hot shotem", a piosenka to najwyżej notowany debiut w historii czasopisma. A miesiąc temu jeszcze nikt o Jael Naim w Stanach nie słyszał...

W marcu w Stanach ma się ukazać jej płyta. W październiku została opublikowana we Francji. Całość można już kupić na iTune.

Z uwagi na moją słabość do hebrajskiego, oto piosenka po hebrajsku (ale o Paryżu) z tegoż albumu:

poniedziałek, 18 lutego 2008, kakofonia

Polecane wpisy

  • Louise Bourgeois czyli wiszenie w powietrzu

    Obejrzeć wystawę prac Louise Bourgeois w Hirshhorn Museum wybrałam się bodaj w ubiegłym tygodniu. Bodaj, ponieważ ostatnio czas zlewa mi się jakoś w jedną pół

  • Zmarnowana okazja - "Defiance"

    Przeczytałam właśnie tekst Piotra Głuchowskiego i Marcina Kowalskiego "Wymazany Aron Bell" o partyzantce braci Bielskich i powstającym właśnie w Stanach filmie

  • "Arranged"

    Aranżowane małżeństwa wiele kobiet przepełniają szczerą i zupełną zgrozą. Mnie, muszę przyznać, jakoś nie, choć, oczywiście, łatwo mi mówić - nic takiego mnie n

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
2008/02/19 07:38:57
.. ładne .. nawet bardzo ładne .. jak wrócę z roboty, ściągnę sobie jakiś jej album .. mam nadzieję, że mademoiselle Yael skrzeczy również po francusku .. ;)
-
geagea
2008/02/19 07:47:39
Piosenka miła dla ucha, ale teledysk - miód!
Przypomniały mi się moje fantazje z dzieciństwa. Spróbuję dziś zajrzeć za półkę z książkami, może tam jakiś las odkryję... :)
-
Gość: markovitz, 86.72.180.*
2008/02/19 20:58:42
Yael ładnie śpiewa, przyjemnie się jej słucha. A propos życia kulturalnego francusko-żydowskiego: poszedłem dziś do pięknej nowej biblioteki w mieście w zachodniej Francji, gdzie obecnie przebywam. Pomiędzy "książkami dnia", na wyeksponowanym miejscu znalazłem komiks "Kot Rabina"...po hebrajsku! Bardzo miły akcent, zwłaszcza, że lokalna wspólnota żydowska liczy zaledwie ok. 100 osób!
Serdeczne pozdrowienia Kakofonio, Twój blog czyta się świetnie!
-
2008/02/20 20:35:25
prawie tak dobra jak doda ;-)
-
Gość: infrat, *.50.jawnet.pl
2008/02/22 07:51:00
a możesz, kakofonio, lub ktoś z odwiedzających 'poczęstować' mnie nazwami jakichś ulubionych wykonawców śpiewających po hebrajsku? ostatnio mam straszne ciągoty na hebrajski soul/jazz lub rock :)
-
jakow
2008/02/22 11:51:22
A czy ta piosenka (New soul) nie reklamowała ostatnio któregoś z produktów Apple? Mac Book Air może?
-
Gość: OFFCA, *.bltmmd.east.verizon.net
2008/02/22 15:01:44
Dzięki za ten wpis. Ja pod względem kulturalnym i muzycznym to w jaskini siedzę, dobrze, że ktoś mi czasem coś pokaże... Bardzo dobry głos i bardzo.. ładna kobieta :)
-
Gość: alaa, *.rtk.net.pl
2008/03/28 14:11:31
zakręciło mi się w głowie. Piękne! P-i-ę-k-n-e! Dołączam się do prośby o wykonawców śpiewających po hebrajsku, jeśli mogłabyś, Kakofonio
-
kakofonia
2008/04/01 02:20:22
Jakow, tak, to ta piosenka. Wygląda na to, że reklama Apple bardzo pomogła Jael Naim w karierze.
Infrat, postaram się wrzucić na blog co jakiś czas info o wykonawcach izraelskich :)