Ponownie na Midweście
Blog > Komentarze do wpisu
Maasim towim

Kiedy rodzi się żydowskie dziecko, życzymy mu, by wzrastało do Tory, chupy i dobrych uczynków. Mówimy: Ken jikanes leTora, ulechupa ulemaasim towim.

Tora oznacza świat nauki, wiedzy i wiary. Chupa oznacza rodzinę, którą to dziecko w przyszłości założy. A dobre uczynki?

Zwróćcie uwagę, że nie życzymy, aby w przyszłości to dziecko spotykały dobre uczynki ze strony innych ludzi, ale raczej by to ono czyniło dobro innym ludziom.

Wszyscy - czy prawie wszyscy - rodzice chcą, aby ich dzieci były w życiu szczęśliwe. Żydowskie błogosławieństwo dla dziecka pokazuje, gdzie tego szczęścia należy szukać - w maasim towim.

Szabat szalom

piątek, 07 marca 2008, kakofonia

Polecane wpisy

  • Po dwóch latach

    W ostatni szabat przypadła druga rocznica mojej konwersji na judaizm. Sporo o tym myślałam zarówno w piątek, jak i w sobotę. W niedzielę spadły mi na głowę najr

  • Dziś post

    Dziś post. 17. miesiąca tamuz ustanowiono post w związku z rozmaitymi wydarzeniami, które spotkały naród żydowski tego właśnie dnia.Wedle tradycji 17 tamuz Mosz

  • Jorcajt

    Pierwsza rocznica śmierci wyznacza w judaizmie koniec okresu żałoby. Ale ta żałoba nigdy się nie skończy, myślałam, patrząc przez łzy na jorcajtową lampkę.Zapal

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
Gość: Klu, *.chello.pl
2008/03/08 11:47:40
Czyż dobroczynność nie jest znacznie mocniej eksponowaną powinnością u muslimów i miłość bliźniego wspólna Żydom i chrześcijanom ... chyba nie ma się czym egzaltować nadmiernie.