Ponownie na Midweście
Blog > Komentarze do wpisu
Kielich Elijahu i kielich Miriam

Na pesachowym stole tradycyjnie stawia się kielich z winem dla proroka Elijahu. Nowym obyczajem jest stawianie obok niego drugiego, równie pięknego kielicha wypełnionego wodą - to kielich Miriam.

Przyjście proroka Elijahu na ziemię, wedle tradycji, będzie poprzedzało przyjście mesjasza. Elijahu przyjdzie przed nim, a gdy przyjdzie, będziemy wiedzieli, że mesjasz jest już niedaleko. Podczas pesachowego sederu, gdy dobiega on końca, otwieramy drzwi wejściowe do domu. Robimy to z dwóch powodów - po pierwsze po to, by wyrazić nasze zaufanie do Boga, który w Pesach otacza Żydów szczególną opieką, a po drugie, by symbolicznie zaprosić proroka Elijahu.

Prorok w tym roku nie pojawił się w mojej okolicy, ani nigdzie indziej, z tego, co wiem. Nie pojawił się też w przeszłości. Wino nalane do jego kielicha po sederze wraca więc do butelki. Kielich Elijahu symbolizuje nadejście czasów mesjańskich, na które wciąż czekamy.

Jednym z piękniejszych obyczajów związanych z tym kielichem jest napełnianie go przez wszystkich zebranych przy sederowym stole - każdy odlewa nieco wina z własnego kielicha do kielicha Elijahu podkreślając tym samym rolę każdego z nas w przybliżaniu momentu, w którym świat będzie wreszcie taki, jakim chcielibyśmy go widzieć.

Stawianie na pesachowym stole kielicha Miriam jest nowym obyczajem. Miriam była siostrą Moszego i wedle tradycji (przez wieki niezbyt eksponowanej) jej obecności i pobożności wędrujący przez pustynię Żydzi zawdzięczali szczególny cud - studnię. Cudowną studnię, która towarzyszyła im w drodze zapewniając stały dostęp do świeżej, chłodnej wody. Woda ta nie tylko gasiła pragnienie. Dodawała także sił oraz leczyła rany.

Dlatego właśnie kielich Miriam napełniamy wodą.

A po co go w ogóle stawiamy? Oczywiście, żeby przypomnieć i o samej Miriam, i o wszystkich żydowskich kobietach z przeszłości. W Talmudzie czytamy:

Gdyby nie prawość kobiet tamtego pokolenia, nigdy nie zostalibyśmy wyzwoleni z Egiptu.

[Sota 9b]

Równocześnie postawienie kielicha Miriam obok kielicha Elijahu kładzie nacisk na równą wagę obecności kobiet i mężczyzn przy sederowym stole oraz w żydowskim życiu w ogóle.

Szabat szalom!

piątek, 25 kwietnia 2008, kakofonia

Polecane wpisy

  • Po dwóch latach

    W ostatni szabat przypadła druga rocznica mojej konwersji na judaizm. Sporo o tym myślałam zarówno w piątek, jak i w sobotę. W niedzielę spadły mi na głowę najr

  • Dziś post

    Dziś post. 17. miesiąca tamuz ustanowiono post w związku z rozmaitymi wydarzeniami, które spotkały naród żydowski tego właśnie dnia.Wedle tradycji 17 tamuz Mosz

  • Jorcajt

    Pierwsza rocznica śmierci wyznacza w judaizmie koniec okresu żałoby. Ale ta żałoba nigdy się nie skończy, myślałam, patrząc przez łzy na jorcajtową lampkę.Zapal

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
Gość: Klu, *.chello.pl
2008/04/25 21:07:34
Oto Ja poślę wam proroka Eliasza, zanim
przyjdzie wielki i straszny dzień Pana. I zwróci serca ojców ku synom,
a serca synów ku ojcom, abym, gdy przyjdę, nie obłożył ziemi klątwą
«JHWH, Bóg twój wywyższy cię ponad wszystkie
narody ziemi».30 A potem przyjdą wszystkie narody i będą płaszczyć się przed
każdym z Izraela i będą lizać proch (spod) ich stóp, ponieważ jest powiedziane [w
Piśmie]: Królowie będą twoimi żywicielami.31
Dwudziestego adar przyjdzie Mesjasz a z nim trzydzieści tysięcy sprawiedliwych;
ponieważ jest powiedziane [w Piśmie]: Sprawiedliwość będzie pasem bioder
jego.32 A kiedy zobaczą to ludy świata, wtedy z ręki każdego z nich będzie
stracony, on i jego rumaki; ponieważ jest powiedziane [w Piśmie]: A taką plagą,
którą porazi JHWH wszystkie ludy.. itd
-
Gość: Amparo, *.toya.net.pl
2008/04/26 08:51:13
Bardzo mi się podoba, że jest w tradycji miejsce na modyfikacje. Pomarańcza, kielich Miriam. Bardzo.
-
Gość: OFFCA, *.bltmmd.east.verizon.net
2008/04/28 23:35:06
jak już w komentarzu do poprzedniego wpisu napisałam - w tym roku miałam okazję po raz pierwszy uczestniczyć w sederze feministycznym - z pomarańczą i kielichem Miriam. bardzo satysfakcjonujący :)