Ponownie na Midweście
Blog > Komentarze do wpisu
Powell zagłosuje na Obamę

Nie piszę tutaj o amerykańskiej polityce, bo jakkolwiek śledzę ją codziennie, to nie sądzę, bym osiągnęła dostateczny poziom jej zrozumienia. Tym razem jednak nie mogę się powstrzymać przed podzieleniem się wypowiedzią Colina Powella na temat Baracka Obamy i jego krytycznymi uwagami pod adresem własnej partii:

Najważniejsze moim zdaniem jest to, co Powell powiedział na temat nieustannie unoszącego się w amerykańskim powietrzu pytania o to, czy Obama jest muzułmaninem. Jest dokładnie tak, jak mówi Powell i jak zauważyło wcześniej kilkoro komentatorów - właściwa odpowiedź na to pytanie brzmi: "a jeśli jest, to co z tego?"

Historia młodego amerykańskiego żołnierza, który zginął w Iraku i na którego grobie na cmentarzu w Arlington wyryto półksiężyc i gwiazdę, powinna trafić do wyobraźni przynajmniej części wyborców. Taką przynajmniej mam nadzieję.

W ostatnich tygodniach szukałam dobrego filmu dokumentalnego na temat odrodzenia islamskiego w niektórych krajach arabskich. Chciałam pokazać coś takiego studentom. Poszukiwania były frustrujące, oględnie rzecz ujmując. Nie udało mi się znaleźć żadnego anglojęzycznego filmu dokumentalnego wyprodukowanego po 11 września 2001, który nadawałby się do czegokolwiek poza szerzeniem antyislamskiej propagandy. W końcu obejrzeliśmy bardzo ciekawy i dobry dokument wyprodukowany przez PBS - wyprodukowany w 1993 roku.

Trudno mi się dziwić, że sugestie, wedle których Barack Obama jest wyznawcą islamu, mogą działać na wyborców. Od lat karmieni są propagandową papką lęków.

Jedna wypowiedź Colina Powella nie zmieni sytuacji, ale można mieć nadzieję, że z czasem podobnych słów będzie padało coraz bardziej. Również z ust prezydenta Baracka Husseina Obamy.

niedziela, 19 października 2008, kakofonia

Polecane wpisy

  • Sierpień miesiącem przeprowadzek

    Plączą mi się po głowie różne hasła w rodzaju "Kwiecień miesiącem trzeźwości" czy "Luty miesiącem higieny osobistej", a dzieje się tak dlatego, że aktem własnej

  • Jest lato, niestety

    Krótko po przebudzeniu, owinięta niebieskim szlafrokiem i całkiem rozczochrana wyszłam z mieszkania na nasze niewielkie podwórko, by odetchnąć świeżym, rześkim

  • Reaktywacja

    Kości zostały rzucone, powiedział ponoć Juliusz Cezar przekraczając wiadomą rzekę. Przypomniały mi się te słowa Cezara jakiś czas temu. Kontekst: rozmowa o robi

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
w_przejezdzie
2008/10/19 23:37:50
Dziękuję Ci, że wstawiłaś wypowiedz Powella. Ujął on dokładnie w słowa to, co próbuję tłumaczyć niektórym znajomym, a którzy wierzą, że tylko McCain jest najlepszy wyborem dla Ameryki.
Pozwoliłam sobie wystawić ten klip na facebook, bo chcę aby wszyscy moim znajomi go obejrzeli.
-
kakofonia
2008/10/19 23:52:31
Ja tez rozpropagowalam ten klip wsrod znajomych. Kazdy republikanin z resztkami rozumu powinien go obejrzec, zanim bedzie za pozno.
-
2008/10/20 16:26:35
.. kakofonia nie sprecyzowała, że Powell jest (byłą) ważną szychą w republikańskiej administracji Busha i świętym obrazkiem jankeskiej, masowej opinii publicznej, przez co dla nieanglojęzycznych i niespecjalnie zainteresowanych wewnętrznymi sprawami USA, wszelkie obawy autorki wydawać się mogą niezrozumiałe .. Powell swego czasu ważny dla amerykańskiej gawiedzi niczym Kazimierz Marcinkiewicz dla statystycznych Polaków, został przez George'a W. odwołany będąc u szczytu popularności .. Bush nie popełnił tego samego błędu, co Kaczyński i pozwolił swojemu sekretarzowi na honorowe złożenie rezygnacji- www.washingtonpost.com/wp-dyn/content/article/2006/09/27/AR2006092700106.html , ale jak widać, efekt uzyskał podobny .. z przyjaciela urobił sobie wewnętrznego przeciwnika partii .. a trepy, zwłaszcza te emerytowane, zawzięte są i nie popuszczają tak łatwo ..

.. jeśli poparcie Powella dla Obamy ma się okazać decydujące dla amerykańskiej demokracji, to nie dlatego, że Mr Colin posiada jakąś wiedzę tajemną, tylko na zasadzie noża wbitego partii w plecy na kilkanaście dni przed wyborami ..

-
kakofonia
2008/10/20 16:51:53
Powell już od dawna ma kłopoty z administracją Busha i od dawna o tym mówił. Po raz pierwszy jednak zabrał głos w tak jednoznaczny i tak krytyczny sposób. I to się liczy.

Tu nie chodzi zresztą tylko w wybory, ale także o to, że Powell stara się obronić samego siebie. Jego doświadczenie z Bushem i okolicami nie jest najlepsze, oględnie rzecz ujmując. Zapłacił za to całkiem sporą cenę, jak na polityka tego formatu. Ma też nieco dość swojej własnej partii, która poszła, jak na jego gust i potrzeby, o wiele za daleko w prawą stronę.

A dla wielu jest ikoną, to prawda. Nie dość, że kariera niczym od pucybuta do milionera, to jeszcze karta patriotyczno-wojskowa. Dlatego mam nadzieję, że jego słowa dadzą do myślenia różnym może nie red-neckom spod znaku Sary Palin, ale nieco bardziej otwartym republikanom.

W kontekście pozawyborczym zaś to, co mówi o muzułmanach wydaje mi się po prostu bardzo, bardzo ważne. Nie tylko w Ameryce zresztą.
-
2008/10/20 21:23:50
Wstawiłam adres mailowy u siebie, ale nie wiem, czy widziałaś. Możesz napisać na parapety.historii@gmail.com
Niestety na bloxie mój nick zajęty, dlatego muszę z innego imienia tutaj komentować.

szekina
-
2008/10/21 06:45:11
.. w kontexcie pozawyborczym trudno będzie przekonać społeczeństwo amerykańskie do muzułmanów .. społeczeństwo amerykańskie bowiem przeszło regularny trening behawioralno-awersyjny na wyznawców Allaha .. znaczy to w dzisiejszym amerykańskim jankeskim metrze .. gdyby ktoś wystarczająco histerycznie krzyknął: "terrorysta!", "terrorysta!", to ludzie automatycznie próbowaliby zlinczować pasażera o semicko-arabskich rysach .. tu potrzeba systematycznego odczulania ..

.. opinia sfrustrowanego siedemdziesięciolatka .. wyraźnie upokorzonego przez republikańską władzę .. nie może być kamieniem filozoficznym, przy pomocy którego zmieni się mentalność obywateli USA .. a prywatna wojenka, jaką wytoczył generał swojej partii może wystarczyć tylko na zmianę prezydenta i etykietę sztandaru umiarkowanie lewicowych drobnomieszczańskich intelektualistów ..