Ponownie na Midweście
Blog > Komentarze do wpisu
Zawsze zbyt wcześnie

Shabbat shalom
Originally uploaded by cacophony76
Szabat zawsze przychodzi zbyt wcześnie, ale szczególnie jest to odczuwalne w zimę z tego prostego powodu, że szabat zaczyna się przed zachodem słońca, który, jak wiadomo, w zimę ma miejsce o jakichś dziwnych porach.

W Bloomington, z powodu geograficznego położenia, nie jest jeszcze najgorzej. Aktualnie początek szabatu wypada trochę po godzinie 17. W Polsce zaś - generalnie w okolicach 15. Toż to środek dnia!

Łatwo sobie wyobrazić, że zimowe piątki dla Żyda mieszkającego w bardziej północnych częściach naszego globu, mogą - obok radosnego oczekiwania na początek szabatu - zawierać w sobie związaną z owym początkiem lekką panikę. W końcu zawsze jest coś jeszcze do zrobienia, zawsze znajdzie się coś, co powinno zostać załatwione już teraz i z pewnością nie może czekać do końca szabatu.

A jednak może. To jedna z najprzyjemniejszych implikacji szabatu. Szabat upamiętnia Stworzenie. Pod koniec owego procesu Bóg rozejrzał się po okolicy i stwierdził, że "było dobre". Jakkolwiek te słowa średnio przystają do rzeczywistości, to weźmy je chwilowo za dobrą monetę.

Kiedy zbliża się początek szabatu, każdy Żyd powinien potrafić spojrzeć na rzeczy, które robił w ciągu tygodnia i powiedzieć sobie, że "były dobre". I odetchnąć. I zapomnieć o tym, że jeszcze tamto i owamto czeka na załatwienie. "Było dobre", nawet jeśli jest niedokończone.

***

Bardzo Wam serdecznie dziękuję za miłe słowa w komentarzach do poprzedniego wpisu. Nie chcę pisać tutaj o trudnych osobistych sprawach, ograniczę się więc jedynie do stwierdzenia, że choć nie było i nadal nie jest łatwo, to powoli wracam do stanu zbliżonego do normy. A to oznacza również powrót do pisania, mam nadzieję. Tym, którzy wrócą do czytania, dziękuję za cierpliwość.
Wszystkim zaś znajomym obchodzącym święta Bożego Narodzenia serdecznie życzę świątecznego spokoju zamiast świątecznego zamieszania.
czwartek, 25 grudnia 2008, kakofonia

Polecane wpisy

  • Po dwóch latach

    W ostatni szabat przypadła druga rocznica mojej konwersji na judaizm. Sporo o tym myślałam zarówno w piątek, jak i w sobotę. W niedzielę spadły mi na głowę najr

  • Dziś post

    Dziś post. 17. miesiąca tamuz ustanowiono post w związku z rozmaitymi wydarzeniami, które spotkały naród żydowski tego właśnie dnia.Wedle tradycji 17 tamuz Mosz

  • Jorcajt

    Pierwsza rocznica śmierci wyznacza w judaizmie koniec okresu żałoby. Ale ta żałoba nigdy się nie skończy, myślałam, patrząc przez łzy na jorcajtową lampkę.Zapal

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
2008/12/25 07:28:06
.. liczyłem na wieści z nowego miejsca pobytu, opinie na temat nowej religii, w którą się całym sercem zaangażujesz lub przynajmniej na informacje o jakimś nowym egzotycznym małżonku ..

.. czyżby na Midweście bez zmian? ..
-
Gość: paulina, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2008/12/25 10:35:21
Jaka miła niespodzianka! Dobrze, że znowu jesteś.
-
2008/12/25 18:29:24
No fajnie, że powróciłaś. Pozdrawiam serdecznie
-
2008/12/25 21:12:48
tak...fajnie ,że jesteś a przy okazji Twego wpisu o świętach , szabacie- życzę Ci pobożności , takiej prostej ale bynajmniej nie głupiej , takiej zwyczajnej ale bynajmniej nie zwykłej , takiej dziecięcej ale bynajmniej nie infantylnej , takiej prawdziwej , którą cokolwiek trudno opisać słowami . Takiej , która daje pewien rodzaj pewności , radosnego odnalezienia i wzniesienia się ponad [ jednakowoż bez egoistycznej dumy bycia kimś lepszym] ...coś jak gdy ktoś się zgubi w zimowym, nocnym lesie i nagle odnajduje ślady -twarde i ubite ,które prowadzą do ciepłego domu. Choć dookoła dalej zawieja i zimno , to już jednak zupełnie inaczej .
-
Gość: halina, *.ghnet.pl
2008/12/26 09:58:25
Dobrze, że jesteś.
-
Gość: Klu, *.chello.pl
2008/12/26 11:45:22
Jakże się cieszę z Twego powrotu - ślę wspierajacą porcyjkę cieplika na znoszenie Twoich problemów :-)
A jak sobie radzą z wytyczeniem poczatku szabatu Żydzi zamieszkali gdzieś hen poza kręgiem podbiegunowym, gdzie dzień trwa nieprzerwanie kilka miesięcy? ;-)
-
w_przejezdzie
2008/12/26 18:19:48
Dobrze ze wrocilas :)
-
Gość: , *.internetdsl.tpnet.pl
2008/12/26 23:33:53
:)miło Cię znowu czytać
dobrze, że jesteś:)
-
2008/12/27 00:49:15
Wrocilas! :)

Sa jakies specjalne zyczenia chanukowe? W kazdym razie niech Ci sie wszystko dobrze, a przynajmniej po Twojej mysli, uklada. :)
-
Gość: K., *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2008/12/27 08:03:06
No nareszcie. Zostaniesz, mam nadzieję, z nami trochę?
Trzymaj się, dasz radę.
-
geagea
2008/12/28 16:29:25
Ooo, jak fajnie, że jesteś z powrotem:)
Lichtige Chanuka! (mam nadzieję, że napisane poprawnie)
-
kakofonia
2008/12/28 16:58:43
Dzięki za miłe słowa :-)
Na Chanukę, jak i na każde inne świeto, można życzyć po prostu chag sameach czyli "radosnego świeta". Tak najprościej i zawsze wiadomo, że odpowiednio :-)