Ponownie na Midweście
Blog > Komentarze do wpisu
To mi się nie podoba

Bardzo mi się nie podoba decyzja izraelskiego rządu o tym, by Grotę Patriarchów w Hebronie oraz Racheli w Betlejem zaliczyć do miejsc na trasie nowego Szlaku Dziedzictwa. Oburzenie Palestyńczyków nie dziwi mnie wcale.

Grota Patriarchów zwana po hebrajsku Machpela, w której wedle tradycji pochowani są Abraham, Icchak i Jaakow oraz ich żony, jest bardzo ważnym miejscem dla Żydów. Podobnie - choć w mniejszym stopniu - grób Racheli. Naturalnie miejsca te są istotne także dla chrześcijan oraz dla wyznawców Islamu. Żydzi uznają Grotę Patriarchów za drugie miejsce co do świętości (po Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie). Muzułmanie za czwarte.

Groby Patriarchów ukryte są pod meczetem al-Haram al-Ibrahim. Najwcześniejsza struktura w tym miejscu została zbudowana jeszcze przez Heroda Wielkiego. Potem, jak to w dziejach tamtej części świata bywało, budowla zmieniała się wraz ze zmianami politycznej i militarnej kontroli nad rejonem - chrześcijanie zbudowali bazylikę, muzułmanie zbudowali meczet, chrześcijanie przerobili meczet na kościół, muzułmanie przerobili kościół na meczet... Od zakończenia wojny sześciodniowej al-Haram al-Ibrahimi mieści w sobie również synagogi, ale zasadniczą kontrolę nad całym gmachem sprawują wyznawcy islamu.

Grób Racheli na przedmieściach Betlejem przykrywa niewielki budynek zbudowany za czasów ottomańskich i przebudowany w połowie XIX wieku z polecenia Sir Mosesa Montefiore. Dziś mieści jesziwę założoną w szybkim tempie w 1995, gdy izraelski rząd rozważał przekazanie Betlejem stronie palestyńskiej na mocy umów z Oslo (nie był to ani pierwszy ani ostatni przypadek zastosowania przez izraelskich osadników polityki faktów dokonanych). Podczas budowy muru bezpieczeństwa budynek został murem owym otoczony i wedle opisów przypomina niewielką fortecę, nad którą czuwają żołnierze izraelskiej armii. Muzułmanie tymczasem nazywają budynek meczetem Bilal i twierdzą, że jako meczet właśnie został on zbudowany.

Grota Patriarchów i grób Racheli to rzecz jasna nie jedyne miejsca w Izraelu i na terytoriach okupowanych, co do których prawa roszczą sobie różne religijne wspólnoty. Ich współistnienie w świątyniach bywa trudne. Nie jestem ani historykiem, ani archeologiem i nie do mnie należy rozstrzyganie tego, kto ma "większe" prawa do tych świętych miejsc różnych religii. Bardziej interesuje mnie polityczny aspekt decyzji izraelskiego rządu.

Haarec zamieścił na swojej stronie taką oto mapkę planowanego Szlaku Dziedzictwa:

Trudno nie zauważyć, że spora część Szlaku Dziedzictwa przebiega przez teren Autonomii Palestyńskiej. Na mapce nie zaznaczono Hebronu, więc dodałam kropkę tam, gdzie w przybliżeniu się znajduje.

Przedstawiciele Autonomii Palestyńskiej określili decyzję rządu Netanjachu mianem prowokacji, a władze Jordanii stwierdziły, że stanowi ona cios w proces pokojowy. Główny negocjator strony palestyńskiej Saeb Erekat powiedział, że Netanjachu sabotuje plan utworzenia państwa palestyńskiego. Przyznam, że tym razem się z nim zgadzam.

Nie kwestionuję wagi Groty Patriarchów i grobu Rachel w żydowskiej tradycji - zarówno religijnej, jak i świeckiej. Nie twierdzę, że te miejsca bardziej "należą się" Palestyńczykom. Ale decyzję izraelskiego rządu widzę mniej jako wyraz troski o kulturę, a bardziej jako przejaw chęci powiększania kontroli nad zachodnim brzegiem Jordanu.

Jako religijna Żydówka wiem, jak ważne są postaci Abrahama i Sary, Icchaka i Rebeki, Jaakowa, Lei i Racheli. Abraham i Sara są moimi przybranymi rodzicami. Ważniejszy jednak od ich grobów wydaje mi się pokój. Nawet jeśli jego wizja jest mglista.

środa, 24 lutego 2010, kakofonia

Polecane wpisy

  • Walka z wiatrakami?

    Jakiś czas temu postanowiłam zerwać z nałogowym czytaniem prasy izraelskiej. Uznałam, że życie codzienne dostarcza mi dostatecznej ilości stresów i nie potrzeba

  • Ostatni gwóźdź do trumny

    Wczorajsza decyzja izraelskiej Partii Pracy, by wejść do nowej koalicji rządowej, to ostatni gwóźdź do trumny tej partii. Ehud Barak zamknął wieko od wewnątrz i

  • Ręce opadają czyli tolerancja inaczej

    W ostatnim czasie nie śledziłam na bieżąco wiadomości z Izraela - i tak mam na głowie za wiele trudnych spraw - po co jeszcze przejmować się sukcesem Liebermana

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
2010/02/24 18:47:29
ja Ci współczuję ,ze musisz wnikać w te pogmatwane konflikty...wydaje się,że najlepszym rozwiązaniem byłoby gdyby Palestyńczycy przeszli na Judaizm ...ale to chyba niemożliwe ...albo Żydzi na ...ale to tym bardziej ...
-
Gość: Klu, *.chello.pl
2010/02/24 23:45:45
"Grotę Patriarchów w Hebronie oraz Racheli w Betlejem zaliczyć do miejsc na trasie nowego Szlaku Dziedzictwa."
Czy zaliczenie tych obiektów do Szlaku Dziedzictwa oznacza inkorporowanie ich do terytorium Izraela? Chyba nie kumam o so chodzi...
-
Gość: , *.dsl.bltnin.sbcglobal.net
2010/02/25 03:22:49
Teoretycznie oczywiscie nie oznacza. Moim zdaniem jednak jest to dosc jasny sygnal takiej tresci: "te ziemie sa nasze, bo kosci naszych przodkow - kluczowe czesci narodowego dziedzictwa - w niej sie znajduja". I nie jest to sygnal bez znaczenia, niestety.
-
kakofonia
2010/02/25 03:23:57
To powyzej to ja... Balaram - wiesz, ja nie musze, tak naprawde. W sumie moge na to wszystko machnac reka. Teoretycznie przynajmniej ;-)
-
2010/02/25 07:45:29
co byśmy zrobili Kakofonia bez naszych polityków;-)...życie byłoby ot piękne, proste i dobre...to mi się podoba, tamto mi się podoba , no nie do wytrzymania ..a tak codzienna dawka goryczy i jesteśmy u siebie ...tak się zastanawiam czy my nie mamy w sobie[ludzie wogóle] jakichś skłonności masochistycznych
-
2010/02/25 21:21:17
ja zupełnie niedawno sprzątając jakieś stare szpargały, znalazłam maki robione przez niejaką Kakofonię jako ilustracja referatu na temat konfliktu arabsko-izraelskiego. W zielonych okładkach owe mapki są.
Tak mi się przypomniało.
Co do samego tematu, to mam takie samo wrażenie, jak Ty. To jest sygnał, pozornie błaha sprawa, która w domyśle ma długi ogon konsekwencji.
I też mi się to nie podoba, bo mam wrażenie, że Izrale im więcej ma, tym więcej chce.
-
2010/02/25 21:22:11
MAPKI, ofkors i oczywiście
-
kakofonia
2010/02/25 21:50:37
Balaram, patrzac na to jak glosujemy i jakich liderow wybieramy - rzeczywiscie, chyba jakis masochizm w tym jest.

Margot, ojej, alez to dawno bylo! Nic tylko wiadomy Palec mnie tknal byl wtedy, ze wybralam (czy dostalam) ten akurat temat. Az sie wzrusze chyba tym wspomnieniem.
-
2010/02/26 07:54:28
.. kiedy się patrzy z boku na stosunki palestyńsko-izraelskie nie z punktu widzenia religijnej Żydówki, ma się wrażenie kontaktu z zawziętą hipokryzją i pretensjonalnością .. może święte miejsca nie budziłyby takich kontrowersji, gdyby nie istniał solidny podkład pod konflikt przygotowany przez żydowski ruch narodowo-socjalistyczny i holocaust .. takie dziwne mentalne rozszczepienie narodu w zwarciu z nieucywilizowaną arabską dziczą to nic dobrego ..
-
Gość: Klu, *.chello.pl
2010/02/26 10:52:52
"... mentalne rozszczepienie narodu w zwarciu z nieucywilizowaną arabską dziczą to nic dobrego ." co za strzelista myśl - paluszki liizać ... :-)
Swoją drogą Kakafonio- te lszczególne miejsca na ziemii mogą zarówno łączyć jak i dzielić wyznawców różnych odłamów religii - to zalezy tylko od dobrych intencji . DLaczego wybierać dzielenie? Może dlatego, że w myślach tamtych określa się "arabską dziczą"
-
Gość: Klu, *.chello.pl
2010/02/26 17:12:53
Kakafonio - może znajdziesz czas i przeczytasz - powinno Cię zainteresować zjawisko przyrostu Żydów w Polsce w tym, jako efekt konwersji.
wojciechsadurski.salon24.pl/159641,coraz-wiecej-zydow-w-polsce
-
2010/02/26 18:52:12
ale Lwów powinien należeć do Polski;-)
-
pulvis
2010/03/02 14:32:36
Właśnie. To miejsce jest wspólne dla tradycji judaizmu, chrześcijaństwa i islamu. Powinno być tak zagospodartowane, aby wyznawcy tych religii przybywając tam uświadomili sobie ten fakt. Bo przecież to jest fakt.
Zawłaszczanie w ostatecznym rozrachunku nikomu dobrze nie słuzy. Po setkach i tysiącach lat historii wreszcie powinnismy dorosnąć do uznania tego...