Ponownie na Midweście
Blog > Komentarze do wpisu
Walka z wiatrakami?

Jakiś czas temu postanowiłam zerwać z nałogowym czytaniem prasy izraelskiej. Uznałam, że życie codzienne dostarcza mi dostatecznej ilości stresów i nie potrzeba mi dodatkowych palpitacji serca. Nieco przypadkiem dowiedziałam się o artykule opublikowanym w czwartek na portalu gazety Jediot Achronot. Kiedy go przeczytałam, utwierdziłam się w słuszności mojej wcześniejszej decyzji.

Autor tekstu, Zew Cahor, niestety postanowił się podzielić z czytelnikami swoją niewiedzą na temat Holokaustu i swoimi uprzedzeniami wobec Polaków.

Przemawiając w obozie śmierci Auschwitz w Polsce, największej fabryce śmierci w historii, która została zbudowana na polskim terytorium (nieprzypadkowo) i była obsługiwana przez Polaków, Netanjachu zdołał pominąć entuzjastyczną rolę, jaką Polacy pełnili podczas Holokaustu. Jeśli chodzi o poświęcenie w prześladowaniu Żydów, przekazywanie ich nazistom i aktywną rolę w maszynie zagłady Polacy ustępowali jedynie Niemcom, a czasem byli nawet bardziej niż Niemcy oddani wysiłkowi eksterminacji.

Ręce opadają i opada szczęka na widok tego upiornego zbioru stereotypów sklejonych zaprawą ignoracji i uprzedzenia.

Pocieszające są za to komentarze zamieszczone przez czytelników. "Taka ignorancja zapiera dech w piersi", napisała Justine i zasugerowała, by Zew Cahor zapoznał się z pracami Debory Lipstadt. JK z Los Angeles zwraca uwagę na to, że w obozie zamordowano tysiące Polaków. Czytelnik z Holandii nazywa tekst "cholernym wstydem". Eli z Raanan wyraża przekonanie, że polska dyplomacja podejmie stosowne kroki prawne. Negev Girl podobnie ma nadzieję, że Polska pozwie autora do sądu i jest zdumiona, że ma on doktorat. Les z Nowej Zelandii sądzi, że powinien to zrobić rząd izraelski. Zdaniem Dany z Jerozolimy Cahor powinien przeprosić Polaków. Irina z Tel Awiwu jest oburzona tym, że Ynetnews opublikował taki "stek kłamstw".

Pan Cahor zapewne nie zasługuje na poświęcanie mu szczególnej uwagi. Nie jest ani pierwszym ani ostatnim ignorantem. Bardziej martwi mnie to, że tekst został zamieszczony na bardzo popularnym portalu. Czy jego redaktorzy są podobnymi bałwanami, których wiedza o Zagładzie jest albo żadna albo wykrzywiona antypolskimi uprzedzeniami?

Zawsze uważałam, że polscy Żydzi mają szczególną rolę do odegrania w zwalczaniu wyrażonych przez Cahora przekonań. Jak widać, jest jeszcze bardzo, bardzo wiele do zrobienia... A może nie warto? Może jest to syzyfowa praca?

piątek, 05 lutego 2010, kakofonia

Polecane wpisy

  • To mi się nie podoba

    Bardzo mi się nie podoba decyzja izraelskiego rządu o tym, by Grotę Patriarchów w Hebronie oraz Racheli w Betlejem zaliczyć do miejsc na trasie nowego Szlaku Dz

  • Ostatni gwóźdź do trumny

    Wczorajsza decyzja izraelskiej Partii Pracy, by wejść do nowej koalicji rządowej, to ostatni gwóźdź do trumny tej partii. Ehud Barak zamknął wieko od wewnątrz i

  • Ręce opadają czyli tolerancja inaczej

    W ostatnim czasie nie śledziłam na bieżąco wiadomości z Izraela - i tak mam na głowie za wiele trudnych spraw - po co jeszcze przejmować się sukcesem Liebermana

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
jakow
2010/02/05 10:00:27
No cóż, nie można zbyt wiele oczekiwać od "Jediot Achronot". To tak jakby oczekiwać rzetelności od "Faktów i Mitów"...
Wiem, trochę przesadziłem. :-)
-
Gość: tomodachisan01, *.chello.pl
2010/02/05 11:42:47
Walka z wiatrakami ma to do siebie że w swoim założeniu nie ma końca. Nic na to nie poradzimy. W końcu odważyłem się dać w Twoim blogu komentarz, bo od miesiąca jestem strasznie zaczytany w tym co Piszesz. Rzetelnie pisany blog spowodował u mnie powrót do fascynacji tematem Żydostwa w Polsce... Pozdrawiam serdecznie! ;-)
-
2010/02/05 13:25:26
przyrzekam to sobie co najmniej dwa razy w tygodniu, ale bez skutku..., potem wściekam się na siebie samą, na autorów artykułów takich jak ten, który cytujesz...wszystko kosztem zdrowia i nerwów. zbyt łatwo daję się napędzać, niestety
-
Gość: Klu, *.chello.pl
2010/02/05 20:17:45
Cóż stereotypy aby funkcjonować wymagają pielgnacji i dokarmiania - w czyim interesie?
Już pojawiły się reakcje w polskojęzycznym necie na ową wypowiedź, w których jednym ciurkiem wymieniono Lunę Brystygierową, Wolańską, Światłę, Jakuba Bermana i żdowską czołówkę ówczesnej bezpieki kumuszej jako ów "polski" reżim co to akceptował już po klęsce Niemiec mordy na Żydach. Podbija się piłeczkę podbija...
-
Gość: bavarsky, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2010/02/06 01:21:42
Sprzeciw twojej osoby jak i wielu innych jest dowodem na to, że takie artykuły nie zasymilują się z faktami wyrytymi w memuarach czy opracowaniach naukowych, a te tylko są miarodajnymi źródłami wiedzy.
Dla mnie Zew Cahor jest tylko osobą, która od rzeczy gdera, ma swoje urojenia, które głosi niczym Irving, tyle że ten uważa wieże strażnicze w Brzezińce, za tandetę stworzoną po wojnie przez Polaków.

Osoby, które myślą, a tych nie brakuje! dojdą sedna i wyrobią sobie opinię w temacie. Reszta tj. ci którzy lubią bajdurzenie, zawsze będą mieli opinie na ten czy inny temat, bez względu na fakty historyczne.

Pozdrawiam serdecznie!
Marcin
-
2010/02/06 09:10:51
Tak szczerze z nieco innej beczki ... myślę ,ze gdyby Zydzi [czy Polacy , bez znaczenia] włożyli tyle wysiłku , at choćby 25 % tego co wkładają roztrząsając swe cierpienia, nad refleksją - doznaliśmy cierpienia, nie chcemy by cierpieli inni , nie chcemy żeby tego co doświadczaliśmy my, doświadczały inne czujące istoty .I politycy , naukowcy , media uczyli współczucia, starali się ograniczać zadawanie przemocy do minimum względem nie tylko ludzi ale wszelkich czujących stworzeń Mam wrażenie byłoby dużo bardziej wartościowsze niż te ciągłe dyskusje kto i na ile współuczestniczył w zadawaniu nam cierpienie przy jednoczesnej niewielkiej albo zupełnej bezrefleksyjności gdy ginie dzieciak palestyński, podrzyna się gardło cielakowi , czy obcina głowę kurze w rzeźni ... no i ot chociażby szaleńczych , pełnych przemocy wzgl. mniejszych braci praktyk vooodooo na Haiti ...no ale oczywiście ważne jest tylko nasze cierpienie, nasz ból . Swoją drogą te wielkie pytania gdzie jest Bóg, gdzie się podziewa człowieczeństwo nie pojawiają się gdy my zadajemy ból i cierpienie innym,no a gdy nas to spotyka ...
ps
a tak w temacie - jak pisze Klu-to pewnie w RM będą mówić jak to Polacy wycierpieli sie ze strony Żydów z NKWD i tak w kółko się będzie kręcić ta spirala wzajemnych oskarzeń i nienawiści , aż ktoś znowu weźmie pałkę do ręki...
-
Gość: Klu, *.chello.pl
2010/02/06 15:35:51
Warto odnotować opracowanie Krzysztofa Jasiewicza "Rzeczywistość sowiecka 1939-1941 w świadectwach polskich Żydów." (ISP PWN 2009) odkłamujące pogląd o wspieraniu przez Zydów nowych porządków radzieckich na ziemiach wschodnich.
-
Gość: sceptnick, *.adsl.inetia.pl
2010/02/07 10:44:59
Praca istotnie wydaje się syzyfowa. Podobnie jak i Ty, często zastanawiam się, czy warto się szarpać tym bardziej, że w tym wypadku ynetnews.com w istocie kopie się we własny tyłek. Gorsze jest to, że przy okazji kopie w tyłek polskich Żydów, chociaż umiarkowana reakcja na ten paszkwil w polskich mediach może nastrajać pozytywnie, a bardzo pozytywnie nastrajają talkbacks do artykułu zamieszczane przez - jak się wydaje - Żydów.

Niestety, coraz częściej myślę, że być może te wycieczki młodzieży do Polski, to jest zły pomysł. Pomimo, że są one prowadzone od lat, jakoś nie widać szczególnej poprawy obrazu Polski i Polaków w mediach izraelskich. Polacy kiedyś się zmęczą grą do jednej bramki i wtedy może być już tylko gorzej. I znowu fobie wygrają.
-
2010/02/07 20:16:44
wiesz, przez długi czas nie myślałam nawet, że Żydzi o Nas tak myślą. Bo, że Niemcy podurnieli, to wiedziałam. Ale Żydzi?! Wiesz, moze ten Pan ma doktorat z dendrologii, czy czegoś w ten deseń, poza tym, nasz Prezydęt też ma doktorat, wieć jakby wiemy już, że nie czyni on człowieka...
Wkurzające, ale walczyć trzeba, bo za 30 lat, okaże się, że to mysmy rozpętali tę wojnę.
-
Gość: stara znajoma, *.xdsl.centertel.pl
2010/02/08 00:48:19
do Klu www.rp.pl/artykul/420982_Zychowic z__Bramy_tryumfalne_dla_Sowietow.html